מן הידועות היא, כי אין זמן טוב להיתקע עם המכונית. יתרה מכך, ככל שנקלענו למצב כזה עלינו לפעול במהירות בכדי להיחלץ מהמצב, במיוחד כאשר האירוע מתרחש בכביש.

חילוץ מכוניות, כולל בתוכו סוגיות שונות של חילוץ המושפעות מסוג הרכב, הסיטואציה, ממיקום וזמן. במאמר הנוכחי נעסוק באפשרויות חילוץ מכוניות במספר מצבים של היתקעות.

לשמיעה של כל המאמר לנוחות שלכם אנא לחצו על כפתור ההפעלה בצד ימין של נגן זה

תשלום הוגן ונוח בכל שיטות התשלום
זמינים לכם כל הזמן 7\24
שירות אישי על ידי מומחים בעולם הרכבים
שירות בכל רחבי הארץ

חילוץ רכב

סיבות בגינם מכוניות זקוקות לחילוץ

תיקון פנצ'ר – בשני העשורים האחרונים חלו שני שינויים משמעותיים בקרב יצרניות הרכבים בכל הקשור לתחום הטיפול בפנצ'ר.

השינוי הראשון הוא, מעבר מגלגל חלופי הדומה לשאר גלגלי הרכב האחרים, לגלגל חלופי מוקטן וקל יותר שמאפשר מצד אחד החלפת גלגל מהירה ונוחה יותר אך מצד שני הוא משמש בהחלפה זמנית עד להגעה לפנצ'רייה. זהו גלגל שאי אפשר לנסוע אתו לאורך זמן ולא במהירות גבוהה.

השינוי השני, שהתרחש בשנים האחרונות הוא, מעבר לביטול לגמרי של הצורך בגלגל חלופי ובמקומו, מעבר לשימוש בחומר מיוחד לתיקון פנצ'רים המגיע בפחיות ובאמצעות צינור מזריקים אותו לתוך הגלגל וזה נותן מענה זמני המאפשר נסיעה עד לתיקון הבעיה.

הצורך בחילוץ עקב פנצ'ר, מתעורר בעיקר כאשר הנהג ברכב מתקשה לבצע החלפת גלגל או שאין ברשותו את החומר לתיקון הזמני.

בעיות מכאניות – כאשר מבחינים בסימנים מעידים כמו, רעשים מוזרים שלא הכרתם קודם מהרכב, הידלקות של נורות אזהרה (התחממות, שמן ואחרות). בכל אחד מהסימנים הללו ואחרים, מומלץ תחילה לעצור במקום בטוח בצד, להבין על מה בדיוק הרכב מתריע ולהתייעץ טלפונית מה לעשות?.

שמשה קדמית שבורה או סדוקה – אירוע יחסית נדיר אך בהחלט קורה. לעיתים בעקבות נסיעה אחרי משאית או בעת עקיפת משאית, אבן מתעופפת ופוגעת בשמשה הקדמית. במרבית המקרים, הפגיעה יוצרת סדק שלא פוגע ביכולת הראייה. אולם, לעיתים עוצמת הפגיעה יוצרת מספר סדקים משמעותיים (במיוחד בצד של הנהג) עד שלא ניתן לראות בבטחה את הדרך. במצב כזה מומלץ לא להמשיך בנהיגה.

תאונה – מצב בו הרכב נפגע כך שלא ניתן לנהוג בו בצורה בטיחותית ולכן הוא נשאר במקומו עד להגעת גרר חילוץ.

שקיעה (חול, בוץ) – חילוץ רכב מבוץ או חול הוא לא מנת חלקם רק של כלי רכב 4X4 שיורדים לשטח. יש פעמים שרכבים פרטיים נעים על שבילים חוליים באזורי פארקים או חוף הים או שבילים לאחר ימים גשומים והרכב פשוט מתחפר או שוקע. לרוב, ללא ציוד מתאים וידע על חילוץ ונהיגת רכב שקוע, יהיה  צורך ברכב חילוץ.

הינעלות רכב – מצב שבו בעל הרכב שכח את מפתחות הרכב בפנים והרכב ננעל באופן אוטומטי. יש צורך בפתיחה מבוקרת של הדלת.

סוגי שירותי החילוץ

חילוץ במסגרת ביטוח הרכב – כל חברות הביטוח במסגרת הביטוח המקיף מציעות שירותי חילוץ בדרכים. יש מספר חברות שעוסקות בתחום ולכל חברת ביטוח יש הסדר עם חברה כזו או אחרת. לרוב, החילוץ נכלל בביטוח וכולל גרירה למוסך או טיפול במקום. אם זאת, כאשר נדרשים חלפים כלשהם, שאינם מכוסים או שאינם תחת אחריות, יש לשלם את העלות.

חילוץ במסגרת עמותת ידידים (סיוע בדרכים ובבתים) – מדובר בעמותה בפריסה ארצית, על טהרת המתנדבים הנותנת שירות של עזרה ראשונה רפואית לרכב (לא לבני אדם). במסגרת השירות, יכולים מי שנתקעו ליצור קשר עם המוקד הארצי של העמותה (חיוג 1230) ומתנדב של העמותה הקרוב לאזורכם וזמין, יגיע לסייע. כמובן שלפני כן יוודאו כי זהו תחום ששבו המתנדב יכול לסייע.

תחומי השירות שהעמותה מעניקה, הם, עזרה בתיקון פנצ'ר, מילוי מים ושמנים, פתיחת רכבים נעולים, חילוץ רכבים שקועים גם בשטח ועוד. העמותה אף עוזרות בבעיות בבתים ולא רק ברכבים (למשל דלתות שנטרקו, חילוץ ממעליות ועוד).

חילוץ במסגרת פרטית – במסגרת אפשרות זו, ישנם מחלצים שהינם עסק פרטי, הנותן שירות באופן פרטי למי שנתקעו וזקוקים לחילוץ. השירות כרוך בתשלום בהתאם לסוג הבעיה.

סוגי חילוצים

חילוץ רכב בשטח – סוג החילוץ המורכב ביותר משום שלעיתים יש קושי לאתר את המיקום המדויק, למחלץ לוקח יותר זמן להגיע ותנאי השטח לא תמיד מאפשרים חילוץ קל.

רכבי שטח יכולים להיתקע מסיבות שונות ומשונות וחילוץ יכול להיות מורכב. לכן לא מומלץ להיכנס עם רכב אחד לנסיעה בשטח, אלא לפחות עם רכב נוסף, בכדי שיהיה ניתן לסייע אחד לשני, שיהיה ניתן לפנות נוסעים, אם רכב אחד נתקע או חס ושלום יש נפגעים.

כיסוי ביטוח מקיף ברובם כסטנדרט, אינם מכסים חילוץ בתוך השטח. חילוצים אלו נעשים לרוב על ידי רכבי שטח אחרים שמטיילים באזור או על ידי גופים פרטיים המציעים חילוץ בתשלום. ניתן גם לבדוק עם עמותת ידידים (סיוע בדרכים) המפעילה מערך מתנדבים גם לחילוצי שטח.

חילוץ רכב בכביש – סוג החילוץ השכיח ביותר ויש בו את הסיכון הגבוה ביותר. סיכון, נובע מכך שאם התקלה מתעוררת במהלך הנהיגה, זה יכול ליצור לחץ ויש נהגים שעוצרים מיד ואז מסתכנים בתאונה בכביש. יש נהגים שעוצרים במקום לא בטוח ושוכחים להשתמש באמצעי אזהרה כמו אפוד זוהר, הנחת משולש אזהרה לרכבים המגיעים מאחור, עמידה מאחורי גדר ועוד.

השירות שניתן לקבל בהיתקעות בכביש הוא יחסית מהיר, גם מנהגים אדיבים, גם דרך עמותת ידידים וגם דרך שירותי ביטוח הרכב שיש.

הידעתם? – אם נתקעתם בכביש אתם יכולים ליצור קשר עם משטרת התנועה והם ישלחו ניידת שתעמוד לצידכם בכדי למנוע תאונה, התאספות רכבים וכדומה. וגם, יש חוק המחייב לבישת אפוד זהור שיוצאים מהרכב בעצירה בצד הכביש.

חילוץ רכב חונה – סוג חילוץ שלרוב מתרחש עקב אי הנעה של הרכב או פנצ'ר שמתגלה. לרוב מטופל באופן עצמאי על ידי הבעלים או שכנים. בכל מקרה זהו חילוץ פחות דחוף שכן יש אפשרויות אחרות להתנייד עד לתיקון הבעיה. גם כאן השירות יכול להינתן על ידי מגוון מחלצים ללא עלות ובעלות.

חילוץ רכב תאונה – החילוץ במקרה כזה תלוי בסוג התאונה ובצורך לערב משטרה. כאשר יש נפגעים בתאונה, ישנה חובה להזמין משטרה ולפעול לפי ההנחיות שלהם ביחס לרכב. במידה ומדובר בתאונה ללא נפגעים והרכב אינו כשיר לנסיעה, החילוץ הטוב ביותר הוא דרך חברת הביטוח והפעלת גרר שייקח את הרכב למוסך בהסדר או מוסך לבחירת הלקוח, הכל בהתאם לסיכום עם חברת הביטוח. במידה ואין יכולת או רצון להפעיל ביטוח, עלות גרר תחול על בעל הרכב המזמין.

עוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

רכבים אחרי תאונה למכירה

מסירת רכב לגריטה

מחלפים את הרכב הישן אופציות לקניית רכב יד שנייה

האם צריך רישיון מחלץ רכבים?

אין רישיון ייעודי למחלץ רכבים. לרוב, מדובר בבעל מקצוע עם ידע מקצועי בתחום הרכב (מכונאי רכב, חשמלאי רכב וכדומה) או בעלי ניסיון שאינו רשמי כזה או אחר. מפעילי גרר נדרשים להיות בעלי הסמכה לרישיון גרר.

חילוץ רכב

סיכום

להיתקע עם הרכב זו חוויה מבאסת במיוחד, אין לה זמן מתאים ולא זמן נוח, היא משבשת את התוכניות ובהרבה מאד פעמים המשמעות שלה היא גם הוצאה כספית סביב עלות תיקון.

המלצתנו היא, כי בעל הרכב וכל הנהגים האחרים ברכב, יכינו מראש את פרטי המידע הנדרשים בעת היתקעות וצורך בחילוץ. טלפון של שירות החילוץ מטעם הביטוח, שירות עמותת ידידים וכדומה. הנכה מראש תמנע מצבי לחץ במיוחד כשנתקעים בכביש מהיר.

בכל מקרה, נתקעתם ואתם ממתינים לחילוץ, במיוחד כשזה בכביש, דאגו להעמיד את הרכב במקום עם רמת הסיכון הנמוכה ביותר, עטו על עצמכם אפוד זוהר, עמדו ככל הניתן במקום מוגן והמתינו בצורה בטוחה לחילוץ.

שאלות נפוצות

השירות אינו עולה כסף, שכן השירות כולו מבוסס על מתנדבים. השירות של העמותה הוא בפריסה ארצית והיא עובדת בשיתוף עם גורמי הצלה ושירות נוספים. עמותת ידידים מצרפת כל הזמן מתנדבים ומי שיש לו את הידע והיכולת ומוכן להשקיע גם את הזמן, מוזמן לפנות אליהם ולהצטרף כמתנדב בשטח. יש אפשרות להתנדב גם במוקדי השירות שלהם שלא מחייב יציאה לשטח.
במידה ואינכם זכאים לשירות ביטוח או שאינכם מעוניינים להפעיל אותו ואין בנמצא סיוע ממסגרת ידידים, הפתרון היחיד הוא, חילוץ פרטי. לרוב חיפוש מהיר וקל באינטרנט יוביל אתכם לנותני שירות מתאימים. יש חברות גדולות ומוכרות בתחום ויש עסקים קטנים ועצמאיים
בקרב גופים מקצועיים אלו יהיה רכבים גדולים, לרוב מסוג טנדרים או בעלי תא מטען גדול שבו ניתן לאחסן את הציוד והכלים לטיפול וחילוץ. בחלק מהפעמים אלו רכבי גרר בגודל בינוני שבמידת הצורך גם יודעים להעמיס את הרכב עליהם. רכבי חילוץ של עמותת ידידים מבוססים על הרכבים הפרטיים של המתנדבים כך שאלו סוגי רכבים שונים.